خلاصه مطلب   Whois هر چیزی که باید در مورد دامنه وب سایت بدانید را به شما می‌گوید. سلام میلاد عبائی هستم. خوب نیست که با معرفی خود به دیگران هر صحبتی را اینگونه آغاز کنیم ؟ حتی سرورهای وب این کار را با ( SYN SYN / ACK انجام می‌دهند. ) – چرا نباید وب سایت‌ها خودشان را به شما معرفی کنند ؟ شما ممکن است فکر کنید که این تا حدودی یک نوع ایجاد حواس پرتی است؛ اما بالاخره ، شما نام دامنه را می‌شناسید و خود سایت ممکن است حاوی نام مالک باشد. اما آیا باز هم چیز دیگری وجود دارد که شما ممکن است پیدا کنید، چیزی که ممکن است دانستن آن برای شما ارزشی داشته باشد ؟ بله هست، و به آن سوابق whois دامنه می گوییند.  

چه کسی صاحب واقعی وب سایت است ؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که مالک واقعی وب سایت کیست ؟ چه کسی دامنه ی این (هر) وب سایت را ثبت کرده ؟ احتمالا این سوال برایتان پیش آمده و برای گرفتن جواب به صفحه ی ” درباره ما ” یا ” ارتباط با ما ” مراجعه کرده اید. حدس میزنم به جز در مواردی که نام صاحب وب سایت به عنوان یکی از مسئولان سایت در صفحه ای آورده می شود ، در بقیه ی موارد (نسبت به دانش ما 80%) سوالتان بی پاسخ مانده.

حال چه کنیم ؟

اولین سرنخی که شما می توانید پیگری کنید اطلاعات whois است. whois یک پروتکل پرس و جو است که به شما اطلاعاتی درباره نام دامنه ،این که چه کسی و چه زمانی آن را ثبت کرده ، زمان به پایان  رسیدن مهلت دامنه و … می دهد . به این صورت  که شما نام یک دامنه در این موتور جستجوی تخصصی وارد می‌کنید و اطلاعاتی مانند نام ثبت کننده دامنه ( مالک دامنه ) و شرکت مجری ثبت ( ارایه‌دهنده خدمات ) را دریافت خواهید کرد . یک سری اطلاعات جزئی تر هم ارائه می شود که در مورد آنها بعد تر صحبت میکنیم .  

محتوای ذخیره شده در whois

زمانی که نتایج جستجو را به دست می‌آورید، چندین مورد وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها یاد بگیرید. اول، ثبت – به شما می‌گوید که از کدام یک برای گرفتن این نام دامنه استفاده می‌شود. همچنین فهرستی از کارگزارهای نام وجود خواهد داشت که می‌توانید از آن برای مشخص کردن اینکه کدام شرکت میزبان آن سایت است استفاده کنید ! تاریخ ایجاد و تاریخ انقضای این حوزه نیز در فهرست گنجانده شده‌اند. سپس چهار نوع اطلاعات تماس وجود دارد که شما خواهید دید: registrant، تماس اداری، تماس تلفنی و تماس فنی. registrant فردی است که در واقع نام دامنه را ثبت کرده‌است. احتمالا همان کسی است که تماس اداری دارد و برای دسترسی به نفر اصلی با او باید تماس بگیرید . می‌توانید ببینید که آدرس‌های ایمیل و شماره‌تلفن شما در اینجا فهرست‌شده و ممکن است یک مساله خصوصی برای شما باشد. خوشبختانه، چند راه برای ثبت نام دامنه وجود دارد بدون اینکه اطلاعات تماس شما را آشکار کند.    

ثبت‌نام دامنه به صورت خصوصی

بله، پایگاه‌های اطلاعاتی WHOIS ممکن است یک بهشت برای spammers باشند، چون دسترسی به آدرس ایمیل و شماره موبایل بسیار آسان است. بنابراین، registrars تلاش خواهد کرد تا چیزی به نام ثبت دامنه خصوصی ایجاد کند. این یک گزینه در قرارداد بین شما و کارمند ثبت است ؛ آن‌ها یک حوزه برای شما ثبت خواهند کرد که شما قادر به استفاده از آن هستید، اما آن‌ها صاحب آن خواهند بود. شما هنوز باید یک حوزه را ثبت کنید، اما قبل از پرداخت، شما می‌توانید گزینه ثبت‌نام دامنه خصوصی را انتخاب کنید. این ممکن است کمی نامناسب باشد چون – اگر حوزه فعالیت شما فوق‌العاده محبوب شود چه ؟ یا اگر موسسه ای توسط آن خردید را انجام داده اید ورشکسته و بسته شود چه ؟  شما باید مالک دامنه و سرور خود باشید، نه یک شرکت. هر چه باشد و هر که باشد ، اگر کسی بخواهد و می‌خواهد اطلاعات شما را بگیرد، این کار را خواهد کرد. آن registrars موظف هستند که این اطلاعات را به پلیس بدهند، بنابراین ثبت حوزه خصوصی شما به صورت 100 % هم خصوصی نیست . از این طریق است که ما در آنالیز هایمان اطلاعات سرور کشورش این که چقدر عمر دارد و چند نفر از آن استفاده می کنند را برای شما لیست می کنیم . اگر همچنان سوالی برایتان باقی مانده من و کارشناسان آمدیا همیشه از پاسخگویی به خواشحال خواهیم شد.  ]]>

1 Comment
  1. alikamal 3 years ago

    به این میگن نوشته …موثر ساده کوتاه و بسیار قابل فهم که در عین کوتاهی مفهوم کلی رو میرسونه با ارزو موفقیت برای شما دوست عزیزم …

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©mehdi Abedi

Log in with your credentials

Forgot your details?