انتخاب دامنه یکی از مهمترین کارها برای شروع استارتاپ شماست

انتخاب دامنه مناسب مسلما یکی از مهمترین تصمیماتی است که شما در شروع کسب و کارتان با آن مواجه می شوید.
ممکن است اینکار ساده بنظر برسد اما در اینجا برخی از مواردی که شما همیشه باید در هنگام انتخاب نام دامنه خود بدان توجه کنید ذکر میکنیم.

1. آیا با نام تجاری شما مطابقت دارد؟

چند دلیل مهم برای اینکار وجود دارد :
 • برای برند و وجهه شرکت خیلی بد است که دامنه وب سایتشان با نام تجاریشان مطابقت نداشته باشد.
 • با استفاده از همین نام به افراد کمک می کنید که وب سایت شما را راحت تر از زمانی که درباره شما می شنوند و نام شما را در موتور های جستجو یا نوار آدرس مرورگر تایپ می کنند ، پیدا کنند .
 • ثبات اسم دامنه کلیدی است که به شما کمک می کند یک نام تجاری به یاد ماندنی و قوی ایجاد کنید.
[caption id="attachment_1107" align="aligncenter" width="780"]انتخاب دامنه انتخاب دامنه[/caption]

2 . آیا یک نام خوب انتخاب کردید ؟

یک نام خوب شامل موارد ذیل است :
 • منحصر بفرد
 • شفاف بودن
 • کوتاه.
 • معنی دار
 • جذاب
 • الهام بخش

آیا نام انتخابی شما شامل این موارد هست ؟

 • درباره این موارد فکر کنید :
 • چطور تلفظ میشود
 • چطوری نوشته میشود
 • مشابش وجود دارد
 • داخل آن معنی خاصی مخفی است یا کلمات خاصی در آن استفاده شده
گزینه های خودتون رو در آن قرار دهید و بازخورد دریافت کنید.

3 . هنگام سرچ برند شما در گوگل چه چیزی نمایش داده می شود ؟

یک جستجوی در گوگل برای نام تجاری خود را انجام دهید ، شما باید بدانید که چه نوع منابع در رتبه بندی شما تاثیر گذار در گوگل تاثیرگذار است .
اگر قصد دارید با بسیاری از حوزه های قدرتمند رقابت کنید، ممکن است تلاش کنید حتی نام خودتان را رتبه بندی کنید. اطمینان حاصل کنید که چیزی را انتخاب کنید که منحصر به فرد و آسان است برای رتبه بندی.
نکته : از ابزار پیش نمایش و تشخیص آگهی Google AdWords استفاده کنید تا ببینید چه نام تجاری شما در کشورهای مختلف  با استفاده از نسخه های مختلف گوگل رتبه بندی می شود.

4 . آیا خوندن و تلفظ نامتان آسان است ؟

این مورد برای طراحان یک نام تجاری قوی که مردم آن را به یاد می آورند یک اصل ضروری است . نه تنها این، بلکه به مردم کمک می کند شما را راحت پیدا کند .

5 . روی کلیدواژه ها تمرکز نکنید

انتخاب یک نام تجاری خوب و خلاق برای دامنه با کلمه کلیدی پرکاربرد و سخت کاری که هر هفته برای مشتریان انجام میدم . اما این بدین معنی نیست که اگر در نام دامنه خود کلمات کلیدی قرار بدهید کار منطقی باشد . برای مثال ، اگر شما پروژه راهنمای لندن را نگاه کنید متوجه می شوید دامنه londonvibes.com بیش از londoncityguide.com کاربران را جذب میکند این در صورتی است که دامنه دوم اسم خالص پروژه ما است. همچنین به یاد داشته باشید که گوگل بعضی از دامنه های با کیفیت پایین (EMD) در سال 2012 پیگیری کرد تا اطمینان حاصل کند که آنها در نتایج جستجوی گوگل جایگاهی نگیرند . این باید به شما بگوید که گوگل از نام دامنه بیکیفیت چه می خواهد .

گزارش از تغییرات جزئی گوگل : تغییر کوچکی در Google Algo باعث کاهش دامنه های “دقیق مسابقه” با کیفیت پایین در نتایج جستجو خواهد شد.

– مت کاتز (mattcutts) 28 سپتامبر 2012

هنوز تعداد زیادی از دامنه های مسدود شده با محتوای ضعیف را به خوبی در SERPs مشاهده می کنید ، بنابراین من فکر می کنم که گوگل باید نگاه دیگری را در این بخش الگوریتم بگیرد.

6 . بدون خط ربط

به عقیده من استفاده از خط ها در نام دامنه شما کیفیت اسم را بسیار کم میکند .
 • به عنوان مثال، london-city-guide.com
 • فکر کنید به شخصی آدرس وب سایت خود را می گویید بنظرتون به یادش میمونه یا سریعا فراموش میشه
 • این اسم فقط صرفا زشت است
تعداد محدودی از بزرگترین و بهترین مارک های دنیا، نامهای دامنه خود را با استفاده از خطوط نشان می دهند.

7 . آیا بدون اسپمی میشود اقدام به بهینه سازی کرد ؟

پیش از این ، من گفتم که شما نباید در نام دامنه خود از کلمه کلیدی استفاده کنید. اما این بدان معنا نیست که شما می توانید آن را بدون هیچ زحمتی بهینه سازی کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک کسب و کار مبتنی بر لندن هستید و چیزی در لندن به فروش می رسانید. پس از آن منطقی است که “نام لندن” را در نام دامنه داشته باشید. فقط با آن نباشید باز هم، برای من، londonvibes.com نام دامنه بسیار بهت ر، نامزد تر و با کیفیت تر نسبت به london-city-guide.com و یا حتی londoncityguide.com است. در اینجا می توانید نام تجاری خوب را در مورد جستجوگرها انتخاب کنید، اما اگر بخواهید، یک کلمه کلیدی را در آن پیدا کنید. اگر نمی توانید استرس را تحمل نکنید. قطعا پایان جهان نیست و شما باید یک نام خلاقانه را بر روی هرزنامه انتخاب کنید.

8 . اسم انتخابیتون کوتاه هست یا نه ؟

کوتاه و دلنشین بودن اسم راهی برای ماندگاری دامنه است .
هر چقدر یک نام دامنه کوتاه تر به نظر برسد، ساده تر به یاد مخاطبان میاد و تایپ کردن آن در مرورگر آسان تر است ، و البته برای آدرس های ایمیل و کارت های کسب و کار شما هم بهتر است.
بنابراین اگر دامنه اصلی (قسمت اصلی – مثلا example.com) کوتاه باشد، این بدان معنی است که تمام URL های شما کوتاه خواهد بود همچنین ساختار URL و معماری آدرس هایتان نیز بهتر میشود .
[caption id="attachment_1106" align="aligncenter" width="570"]انتخاب دامنه انتخاب دامنه[/caption]

 9. TLD چیست ؟

TLD مخفف پسوند های بعد دامنه شما است. پسوند بخشی است که پس از نام دامنه شما و قبل از زیر صفحات شما می آید.
رایج ترین TLD ها عبارتند از:
 • .com
 • .org
 • .net
 • .co
 • .us
علاوه بر این، شما می توانید انواع مختلف TLD ها را داشته باشید. اما چگونه از بین آنها انتخاب میکنید ؟ به نظر من، اگر این قانون را دنبال کنید، آسان است: آیا بازار هدف شما جهانی است (همانطور که مشتریان بالقوه خود را در سراسر جهان وجود دارند) ؟ اگر جواب شما بله است دامنه .com را انتخاب کنید . اگر جواب نه است دامنه ای با پسوند کشور محل فعالیتتون انتخاب کنید مانند : .ir .co.uk و غیره

چرا ؟

 • گوگل اولویت را به کلمات کلیدی در TLD شما نمی دهد مثلا برای شرکت دوچرخه سازی نیاز نیست از پسوند “.bike” استفاده کرد .
 • اکثرا مشتریان آخر آدرس وب سایت ها را .com می دانند .
 • اگر به فکر ورود به بازار جهانی هستید .com این پتانسیل را برای شما فراهم می کند .
 • اگر یک هدف منطقه ای دارید ، یک  TLD سطح کشوری به شما در رتبه بندی موتورهای جستجو در کشور کمک خواهد کرد. به عنوان مثال، دامنه “.co.uk” باید در google.co.uk بهتر عمل کند.
 • “.com” یا یک پسوند کشوری مانند .ir  قابل اعتماد تر و شناخته شده از TLD های کلیدی (به عنوان مثال، “.bike”) است.
در مواردی که بالا گفته شد همیشه استثنائاتی هم وجود دارد . به عنوان مثال، اگر شما یک شرکت اینترنتی یا فناوری اطلاعات هستید، می توانید از  “.net” استفاده کنید . یا اگر یک شرکت غیر انتفاعی هستید، “.org” می تواند یک گزینه خوب باشد .

10 . خاص بودن

بررسی کنید که آیا شخص دیگری از نام دامنه ای که می خواهید بخرید استفاده میکند یا نه . در یک حالت ایده آل ، شما می خواهید یک نام دامنه کاملا منحصر به فرد داشته باشید . در این یادداشت، توصیه می کنم شما همچنین بسیاری از TLD های دیگر را برای نام دامنه خود خریداری کنید تا دیگران از آنها دست بردارند. شما همیشه می توانید دامنه های اضافی را به حوزه اصلی خود هدایت کنید. شما می توانید نام دامنه خود را از ارائه دهندگان نام دامنه مختلف خریداری کنید، اما بهتر است آن را از همان شرکت خریداری کنید که هاست خود را از آن تهیه کردید.

11 . بررسی کنید که نام انتخابی شما در شبکه های اجتماعی موجود هست یا خیر

هنگامی که در حال ثبت نام تجاری و دامنه خود هستید زمانی که متوجه بشید که کسی آن نام را در یکی از  رسانه های اجتماعی تصاحب کرده بسیار آزاردهنده برای شما خواهد بود . شما می توانید از این ابزار استفاده کنید تا ببینید آیا کانال های اجتماعی برای نام انتخاب شده شما در دسترس هستند. حتی اگر قصد استفاده از آنها را ندارید ، با ساخت پروفایل با آن نام از ساختن صفحات به دست اشخاص دیگر جلوگیری کنید .

12 . علامت یا مارک تجاری خود را نیز بررسی کنید

قبل از اینکه بخواهید با اطلاعات کارت بانکی خود دامنه رویای خود را خریداری کنید، مطمئن شوید که نام قبلا علامت تجاری شخص یا کمپانی دیگری نیست. شما همچنین باید نام تجاری خود بررسی تا از مشکلات احتمالی کپی رایت در آینده جلوگیری کنید . اگر مارک تجاری یا نام تجاری مخصوص به خود را دارید ، می توانید رقبا را نیز برای استفاده از این نام در کمپین های AdWords خود متوقف کنید.

خلاصه

هر مرد، زن و جنبده دیگری این روزها در حال راه اندازی وب سایت است .  این روند رشد انفجاری ، انتخاب نام دامنه را بیشتر و بیشتر محدود میکند . با توجه به این مهم، خلاق بودن و فکر کردن در خارج از جعبه مهم است. اکنون شما تمام اطلاعاتی را که با آن نام دامنه مناسب را انتخاب کنید دارید . پس برو بیرون و شگفتی خلق کن .
]]>

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©mehdi Abedi

Log in with your credentials

Forgot your details?