محتوای ضعیف

نحوه یافتن صفحات با کیفیت پایین و رفع و  اصلاح مشکلات آنها (راهنمای کامل)

تقریبا غیرممکن است که در مورد seo صحبت کنیم و عبارت «  محتوای ضعیف  » را ذکر نکنیم و دلیل خوبی برای آن وجود دارد.موتورهای جستجو دائما در حال crawl کردن وب ها برای پیدا کردن شاخص محتوای جدید و فهرست کردن مطالب هستند تا مصرف کنندگان خود را راضی نگه دارند. وب مسترها به طور مداوم در حال تلاش برای ایجاد محتوای جدید و به روز برای دور زدن رقبای خود هستند. با همین عمل هر روز دلایل بهتری به جستجوگر ها برای بازدید مجدد و نگه داشتن کاربران خود ارائه می دهد. واقعیت این است که ایجاد محتوای خوب سخت است و بنابراین بسیاری از وب مسترها به دنبال راه ها و کلید های میان‌بر هستند.  

نتیجه نهایی چیست؟ انتشار محتوای با کیفیت پایین فقط به منظور انتشار و عدم توجه به آنچه کاربران واقعا می خواهند.

این کار به نوبه خود باعث می شود تا کاربران ناراحت و موتور های جستجو نا امید شوند ، زیرا کاربران آنها چیزی که می خواهند را به دست نمی آورند. وقتی که می گوییم  “موتورهای جستجو نا امید می شوند” (‘search engines get frustrated’)، به این معنی است که آنها الگوریتم رتبه بندی خود را تغییر می دهند تا وب سایت های با کیفیت پایین از نتایج جستجو حذف شوند. وقتی این کار را انجام می دهند، برخی از وب سایت ها رتبه بندی و ترافیک خود را از دست می دهند، زیرا محتوای آن ها به اندازه کافی خوب نیست. و این جایی است که بحث درباره “محتوای ضعیف”  شروع می شود.   وب مستر ها و متخصصان SEO در حال تلاش برای درک آنچه موجب ضعیف تلقی شدن محتوا می شود هستند. این که چگونه تشخیص دهند کدام صفحات به عنوان “صفحات ضعیف” تلقی می شوند خیلی مهم تر از این است که چگونه این مشکل را حل کنند. محتوای ضعیف

محتوای ضعیف چیست؟

محتوا ضعیف محتوای منتشر شده ای است که تنها هدف آن دست کاری رتبه بندی صفحه های  انتشار یافته است. ارزش واقعی ندارد ، کوتاه و نا معتبر است ، هیچ توجه خاصی از لحاظ محتوا به آن صورت نگرفته و قابل خواندن نیست. نمونه هایی از محتوای با کیفیت پایین عبارتند از : صفحات خودکار ایجاد شده ، صفحات درگاه، محتوای اوراق شده(به عبارتی بریده شده از دیگر صفحات) ، صفحاتی که  متن را بدون معنا یا هدف صرفا با کلمات کلیدی قرار می‌دهند.    

چرا محتوای ضعیف SEO را به خطر می اندازد؟

چرا تمام  جزئیات در مورد محتوای ضعیف اهمیت دارد؟ آیا موتورهای جستجو به اندازه کافی هوشمند نیستند تا محتوای ضعیف را شناسایی کرده و آن را از بین ببرند؟ به این سادگی نیست.کیفیت کلی وب سایت را کاهش می دهد. برای شروع، زمانی که گوگل کیفیت یک صفحه وب را ارزیابی می‌کند، یکی از چیزهایی که آن‌ها در نظر می‌گیرند ، این است که چه تعداد صفحات با کیفیت خوب در فهرست خود از همان وب سایت گنجانده شده‌اند. بنابراین داشتن یک وبسایت باصفحات محتوای بسیار ضعیف یا ضعیف، رتبه صفحه شما و اعتماد گوگل را نسبت به صفحه شما کاهش می‌دهد.   محتوای ضعیف

در هر شرایطی محتوا حرف اول را میزند چه SEO شده باشد، چه نشده باشد.

دوم، برای به دست آوردن رتبه بالا در گوگل، شما باید محتوایی عالی داشته باشید که کاربران قصد جستجو آن را داشته باشند. هرچیزی کمتر از این باشد ، شما هرگز به صفحه اول Google نخواهید رسید. مهم نیست که چه کاری انجام می دهید حتی اگر سعی کنید الگوریتم های آنها را فریب دهید. ما در گذشته چندین بار گفته ایم : «محتوا مهم ترین عنصر است». وب سایت هایی با محتوای عالی ، شانس بیشتری برای رتبه بندی در جستجوی گوگل را با SEO یا بدون آن پیدا می کنند ، در حالی که وب سایت هایی با محتوای کیفیت پایین هیچ شانسی ندارند.  

کاربران صفحاتی با محتوای ضعیف را دوست ندارند.

سوم، حتی اگر شما بتوانید رتبه‌های بالا را با محتوای ضعیف کسب کنید، هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. کاربران به یک وب سایت که به آن‌ها چیزی که می‌خواهند را در چند خط با محتوای کپی شده و تکراری می دهد ، اعتماد نخواهند کرد و یا در آن صفحه باقی نخواهند ماند، زیرا شما چیزی که آن‌ها می‌خواهند نیستید. به عبارت دیگر ، اگر شما به عمد محتوا ضعیف را ، فقط برای بهبود رتبه بندی خود منتشر می کنید ، فقط وقت خود را هدر می دهید. این کار عملی نخواهد نبود. حتی اگر هم اکنون کار می کند، فقط موقتی است. در یکی از صد تغییرات الگوریتمی که گوگل سالیانه انجام می دهد، شما گرفتار می شوید، رتبه بندی خود را از دست می دهید، مجازات و ممنوعیت استفاده از گوگل برای شما اعمال می شود.  

ریسک درگیر شدن با مجازات  Google

تغییرات در الگوریتم گوگل مربوط به شناسایی و کاهش ارزش صفحات با کیفیت پایین اکنون بخشی از الگوریتم در حال انجام Google است. این به این معنی است که به عنوان بخشی از روند طبیعی، الگوریتم صفحات با کیفیت پایین را بررسی و شناسایی کرده و آنها را از فهرست حذف می کند. وب سایت هایی که دارای صفحاتی با کیفیت پایین هستند ممکن است درگیر مجازات manual شوند یا گوگل برای آن ها مجازات الگوریتمی را اعمال کند. در گذشته، این امر به طور مداوم صورت نمی گرفت اما هر چند ماه یکبار انجام می شد. الگوریتم مسئول مبارزه با صفحاتی با کیفیت پایین در جامعه SEO به عنوان گوگل پاندا شناخته شده است. محتوای ضعیف

گوگل چه میخواهد؟

منظور گوگل از طراحی این الگوریتم ها و حذف صفحاتی با محتوای ضعیف چیست؟ گوگل می خواهد چه کسی را راضی نگه دارد؟ به طور خلاصه ، گوگل به دنبال محتوای قانع کننده است تا  کاربران جستجوگر را راضی کند به طوری که آن‌ها برای تمام نیازهای خود در گوگل جستجو  کنند. محتوای با کیفیت بالا ، دارای ویژگی های زیر است:
 • این مقاله در یک وب سایت با کیفیت بالا منتشر شده است.
 • این مقاله منحصر به فرد و اصیل است.
 • این مقاله کامل و جامع است.
 • این مقاله دارای قالب بندی و ساختار درست است.

چگونه محتوای ضعیف را شناسایی کنیم؟

ما در بالا ذکر کردیم که اگر شما عمدا محتوای ضعیف ایجاد کنید نباید انتظاری از نظر رتبه بندی داشته باشید. متاسفانه همیشه هم اینطور نیست ، شما ممکن است در صفحات خود محتوای ضعیف داشته باشید ، نه به خاطر اینکه شما می خواهید بلکه فقط برای هماهنگ سازی با الگوریتم های گوگل این کار را انجام داده اید. پس بنابراین هر محتوایی بخاطر رتبه بندی حتما محتوای خوبی نیست. چگونه Google صفحات با کیفیت پایین را شناسایی می کند؟ الگوریتم های گوگل از تعدادی از قوانین برای مشخص کردن اینکه یک صفحه چقدر ارزشمند است استفاده می کنند. برخی از موارد بررسی شده عبارتند از:
 • اصالت محتوا : محتوا اصلی یا کپی دقیق (تکراری) موجود در صفحات دیگر در وب سایت شما یا در سراسر وب است.
 • قالب بندی محتوا : آیا صفحه یک ساختار معتبر با عنوان های مناسب دارد ؟
 • تعداد آگهی ها و popups : صفحه پر از تبلیغات و یا پنجره های مزاحم است.
 • سرعت : صفحات آهسته تجربه خوبی برای کاربران ارائه نمی کنند.
  اگر صفحات شما با موفقیت از آزمون های بالا عبور کند، گوگل بررسی می کند که آیا این صفحه می تواند قصد کاربر را برآورده کند. این شاید یکی از مهم‌ترین گام‌ها باشد ، زیرا حتی اگر شما یک صفحه با محتوای عالی داشته باشید اما  چیزی نباشد که کاربران می‌خواهند، پس این صفحه برای گوگل خوب نیست و این به این معنی است که این صفحه‌ای است که نیاز به بهبود دارد. اگر این به نظر می رسد عجیب می رسد، نگران نباشید، این اتفاق برای همه وب سایت ها به خصوص زمانی که آن ها در محتوا رشد می کنند می افتد . در این موارد چه کاری می توانید انجام دهید تا از رتبه بندی گوگل و ترافیک تان محافظت کنید؟  

پاسخ ساده است (اما پیاده سازی آن آسان نیست):

شما باید شناسایی کنید که کدام صفحات توسط Google به عنوان صفحات ضعیف در نظر گرفته شده و یا با ایجاد مطالب بهتر از آن ها، یا حذف آن ها یا هدایت آن ها به صفحات دیگر در وب سایت تان، مشکل را حل کنید.  

چگونه می توان صفحات محتوای ضعیف پیدا کرد؟

این فرایند حسابرسی محتوا نامیده می شود و توصیه می شود حتی اگر هیچ مشکلی در راستای محتوای ضعیف ندارید باز هم این کار را انجام دهید. اگر فقط چند صفحه منتشر شده داشته باشید و سپس حسابرسی محتوا انجام دهید آسان است اما زمانی که صفحات بسیاری دارید ، زمان زیادی صرف این کار خواهد شد. اولین قدم این است که صفحات وب سایت خود را یکی یکی امتحان کنید و سعی کنید بفهمید:
 • صفحاتی که مطالب کم یا هیچ محتوا ی متنی ندارند .
 • صفحاتی که دارای محتوا ی خودکار، تولید شده هستند .
 • صفحاتی که چند ماه پیش منتشر شدند اما رتبه بندی یا ترافیک ندارند .
 • صفحاتی که محتوا ی تکراری یا کپی شده دارند . (از جمله صفحات رده بندی شده و برچسب ها )
 • صفحات رده پایین با محتوای تکراری (از جمله صفحات مورد استفاده برای PPC یا سایر فعالیت های مرتبط با SEO)
  یکی از ابزار هایی که ما از آن برای این کار استفاده می کنیم SEMRUSH است و به طور خاص مشخصه‌ های ترافیک اصلی و ویژگی‌های Analyzer  محتوای آن را مشخص می‌کنیم.   گزارش دهی ترافیک اصلی صفحاتی را نشان  می دهند که ترافیک اصلی را ایجاد می کند ، می توانید از آن برای پیدا کردن صفحاتی که نرخ ترافیک بالا و میزان بازده زیادی دارند استفاده کنید. [caption id="attachment_1427" align="aligncenter" width="768"]محتوای ضعیف محتوای ضعیف[/caption] گزارش تحلیل گر محتوا ، جزئیاتی درباره صفحات از جمله تعداد کلمات ، تاریخ منتشرشدن ، تعداد بازدید ها ، کلمات کلیدی یک صفحه و غیره را ارایه می‌دهد. [caption id="attachment_1428" align="aligncenter" width="768"]محتوای ضعیف محتوای ضعیف[/caption]

چگونه محتوای ضعیف را تصحیح کنیم ؟

هنگامی که تمرین بالا را انجام می دهید، شما با لیستی از صفحات “محتوای ضعیف” را که باید اصلاح شوند به دست بیاورید. بسته به نوع آنها می توانید اقدامات زیر را انجام دهید: صفحاتی که مطالب کمتری دارند یا محتوای اصلی ندارند درست کردن آن ‌ها آسان است. شما باید تصمیم بگیرید که آن‌ ها را حذف کنید یا آن‌ ها رافهرست کنید ، اما بهتر است آن‌ ها را بر روی وب سایت خود نگه دارید و محتوا ی آن‌ ها را بهبود دهید.  

بیایید چند مثال و راه‌حل‌های ممکن را ببینیم:

صفحات محصول بدون محتوای اصلی : اگر شما یک وب سایت تجارت الکترونیک را با فروش محصولات از فروشندگان دیگر اداره می‌کنید، این امکان وجود دارد که توضیحات محصول شما کپی دقیقی از وب سایت تولید کنندگ اصلی یا دیگران  باشد . این یک مشکل است . گوگل به راحتی می تواند الگو و ارزش صفحات شما را تشخیص دهد و صفحات شما را نادیده بگیرد زیرا هیچ چیز ارزشمند یا جدید برای ارائه به فهرست Google یا کاربران ندارند. کاری که می‌توانید انجام دهید این است که صفحات را با افزودن محتوای اصلی  اصلاح کنید و بهبود دهید. انجام این کار آسان نیست اما راهی برای انجام آن وجود دارد. مقاله های قبلی ما را در مورد SEO  برای ایده‌ گرفتن حتما بخوانید.  

صفحات مورد استفاده برای اهداف پیمایش :

مواردی وجود دارند که در آن‌ها صفحاتی دارید که دارای محتوا ی کمی هستند چون تنها از اهداف جهت‌یابی استفاده می‌کنند. در این مورد فقط صفحات را با استفاده ازبرچسب ” noindex ” فهرست کنید و آن‌ها را از sitemap  حذف کنید.  

صفحات قدیمی با محتوای متن کوتاه :

اگر وب سایت شما قدیمی است با بسیاری از صفحات / پست ها ، طبیعی است که برخی از صفحات حاوی محتوا که دیگر قابل اجرا نیست و شما در مورد آنها را فراموش کرده اید  وجود داشته باشند. به عنوان مثال، یک اعلامیه که سالها پیش برای انتشار محصول یا ویژگی وب سایت جدید ساخته شده بود. در چنین مواردی می‌توانید آن صفحات را از وب سایت خود حذف کنید و همچنین آن‌ها را از sitemap  حذف کنید. اگر این صفحات هر لینک ورودی یا اطلاعاتی داشته باشند که شما باور داشته باشید که کاربران هنوز آن ها نگاه می‌کنند، پس شما می‌توانید یک ” 301 ” Redirectionرا انجام دهید و آن ها را به صفحه مرتبط و معتبر در وب سایت خود هدایت کنید.    

صفحاتی که محتوای کپی دارند

گروهی دیگر از صفحات که به احتمال زیاد محتوای کپی در وب سایت شما دارند صفحات دسته‌بندی شما هستند. گوگل صفحات حاوی محتوای کپی شده (رده)خود را از پستهایی که متعلق به یک دسته هستند ، دریافت می کند و این هیچ چیز جدیدی برای عرضه به گوگل یا کاربران ندارد. شما نباید آنها را حذف کنید. صفحات رده می توانند برای اهداف SEO بسیار مفید باشند بنابراین تنها مسیری که باید دنبال شود این است که محتوای آنها را با استفاده از:
 • بهینه سازی عنوان و توضیحات متا
 • اضافه کردن مطالب منحصر به فرد و مرتبط در بالای صفحه
   

نتیجه

صفحات محتوای ضعیف برای SEO شما بد است. مسئولیت خود را به عنوان یک متخصص  SEO  یا webmaster برای بررسی محتوای وب سایت برای پیدا کردن و حل مشکل صفحات محتوای ضعیف درست انجام دهید. فرآیند حسابرسی محتوا زمان بر ( به خصوص برای وب سایت‌ها با صفحات گسترده ) است، اما برای سلامت کلی SEO  یک وب سایت ضروری است. با شناسایی صفحاتی که باید مورد اصلاح قرار بگیرند ، شروع کنید و برای هر صفحه تصمیم بگیرید که بهترین شیوه عمل چیست : بهبود آنها ، حذف آنها یا تغییر مسیر آنها به سایر صفحات مرتبط. مسیر و روند تغییرات خود را پیگیری کنید و همیشه در ذهن داشته باشید که بهتر است یک وب سایت با 100 صفحه با کیفیت عالی داشته باشید تا یک وب سایت با 1000 صفحه با کیفیت پایین داشته باشید. در نهایت، فراموش نکنید که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. در این زمینه به معنای دو چیز است: اول، هر یک از صفحات خود را که احتمالا به عنوان صفحات محتوای ضعیف محسوب می شوند، بهبود بخشید تا یک قدم جلوتر از گوگل باشید. دوم، در آینده دقت بیشتری داشته باشید و تنها محتوای با کیفیت بالا را در وب سایت خود منتشر کنید تا مجبور نباشید از طریق فرایند وقت گیر بررسی و بهبود صفحات محتوای ضعیف ، را انجام دهید.]]>

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©mehdi Abedi

Log in with your credentials

Forgot your details?