جمله (( هیچوقت دیر نمیشه )) همه جا به درد میخوره به جز ایجاد در مورد ایجاد ارتباط در نگاه اول. خطر از دست دادن مخاطب وقتی طراحی UI ضعیفی دارید بسیار بالاست، همین مسئله اهمیت رابط کاربری را نشان میدهد.

طراحی UI به معنای واقعی کلمه اولین چیزی است که کاربران حتی قبل از شروع به تعامل با یک محصول می بینند. بر اساس آمارهای منتشر شده از سرچ گوگل، تنها 26 درصد از اپلیکشنهای نصب شده بیش از یکبار استفاده میشوند، دلیل اصلی این موضوع طراحی UI ضعیف است. برای ایجاد ارتباط مقبول بین کاربر و برنامه، طراحان باید ترندهای طراحی را همیشه دنبال کنند.  

دلایلی باید طراحی UI را مهم بدانیم

گرایش‌ها رابط کاربر نه تنها الزامات زیبایی‌شناختی کاربران را برآورده می‌کنند بلکه آن‌ها را با سطح بالایی از قابلیتهای برنامه آشنا میکند.  بنابراین، اگر شما این گرایش‌ها را خردمندانه سمت و جهت بدهید، کاربران شادتری خواهید داشت. [caption id="attachment_1297" align="aligncenter" width="800"]طراحی UI طراحی UI[/caption]

احساسات را تحت‌تاثیر قرار دهید

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که رنگ‌ها بر حال ما تاثیر می‌گذارند، به این ترتیب یک پالت رنگ می‌تواند کاربران ما را پرخاشگر سازد، در حالی که یکی دیگر غیرفعال کند . وظیفه ما این است که آن‌ها را وادار به لبخند کنیم و زمانی که با طراحی  UIخود روبرو هستیم هماهنگی را احساس کنیم. طرحی که به صورت بصری به نظر خوب می‌رسد ، به تعامل بهتر کاربر کمک می‌کند و برای مدت‌زمان طولانی توجه آن‌ها را جلب می‌کند.  

حس اعتماد ایجاد کنید

نمای خوب از برنامه حس اعتماد را در کاربر ایجاد میکند. این یک حس ناخودآگاه است که در مخاطب ایجاد میشود که اگر طراحی UI یک برنامه خوب باشد آنها به این نتیجه میرسند که این وبسایت یا اپ یا برنامه دارای خدمات و محصولات خوبی دارد.  

طراحی اپلیکیشن را کاربرپسند کنید

وظیفه اصلی طراحی UI اینست که همه چیز برای استفاده کاربر روشن و شفاف باشد و استفاده از آن را برایش راحتتر کند. برنامه های کاربر پسند با سرعت بخشیدن به روند کار کاربران باعث ذخیره وقت برای آنها میشود.  

نکات مهم طراحی UI وب

بیایید اول از همه به نکات مهم طراحی UI وب بپردازیم; [caption id="attachment_1298" align="aligncenter" width="800"]UI web UI web[/caption]
 1. رابط غیر مرتبط

مثال خوب این گرایش وب سایت Loveforiceland است. مساله این است که تمام محتوا بر روی یک صفحه قرار داده می‌شود و بدون تغییر در زمانی که یک بازدیدکننده بر روی آن کلیک می‌کند ، بارگیری می‌شود. به این ترتیب، کاربران به سادگی صفحه اصلی را ترک نمی‌کنند چون همه داده‌ها به آن کشیده شده‌اند.
 1. تایپوگرافی

تیترها و فونتهای خیلی بزرگ در ترکیب با انیمیشن این روزها بسیار متداول شده است . اگر از تایپو گرافی در طراحی UI استفاده میکنید مطمئنا به این نکته توجه دارید که تایپو گرافی بدون حتی محتوا باعث جلب نظر مخاطب میشود. به این دلیل که تایپوگرافی می‌تواند محتوا را جایگزین کند و عالی به نظر برسد.وب سایت ری-کریت نمونه خوبی از این روند است.  

  3. گذاره ای

رنگهای گذاره ای برای مدت زیادی بسیار پرطرفدار بودند، سپس در سال 2018 ما با گذاره های متفاوتتری مواجه شدیم. برای مثال خطوطی که در وبسایت symmondو spotify وجود دارد.  
 1. تصاویر سفارشی

یک روند مهم دیگر برای سال ۲۰۱۸ افزایش کیفیت تصاویر است. این یک راز نیست که تصاویر سفارشی به وب سایت‌ها اجازه می‌دهد یک سبک منحصر به فرد ایجاد کنند که به نوبه خود تجربه بهتری برای کاربران داشته باشد . به این ترتیب، این موضوع نه تنها تصویر بلکه عکس نیز دارد. از جریان اصلی استفاده نکنید. دقت کنید که آن‌ها منحصر به فرد باشند یا حداقل به ظاهر خوب نگاه کنند. در غیر این صورت، ممکن است کاربران فکر کنند که در اینجا چیز جالبی پیدا نخواهند کرد.  
 1. WebGL

این یک کتابخانه مبتنی بر جاوا است که با ترسیم گرافیکی سه‌بعدی سرو کار دارد. این مساله چگونه طراحان رابط کاربر را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد ? با کمک آن، شما می‌توانید روش‌های بسیار جذابی برای تعامل با بازدیدکنندگان سایت خود طراحی کنید. ویژگی‌های Awwwards بیش از ۵۰۰ وب سایت ایجاد شده با کمک این کتابخانه است ، بنابراین می‌توانید آنچه را که می‌تواند بررسی کنید را بررسی کنید.  
 1. ویدیو در وبسایت

   
ویدیو همیشه ایده خوبی است. و همینطور که میدانید در سال 2018 این نوع محتوا ترافیک بیشتری نسب به محتواهای متنی و تصویری جذب میکند. میتواند این دلیل را متذکر شد درباره ویدیو که اشتراک گذاری آسان و وایرال شدن آن به این ویژگی کمک بسیاری کرده است. برای مثال وبسایت mediaboom   اگر ویدئوهایی که از آن‌ها استفاده می‌کنید از همان رنگ وب سایت استفاده کنید ، عالی است ، بنابراین آن‌ها می‌توانند یکدیگر را تکمیل کنند . اما به یاد داشته باشید که ویدئو باید منحصر به فرد باشد تا متناسب با پروژه شما باشد و باعث ایجاد احساسات متناقض در کاربران نشود.    

نکات مهم طراحی UI موبایلی

وقتش رسیده که به طراحی UI موبایلی بپردازیم; [caption id="attachment_1300" align="aligncenter" width="800"]mobile UI mobile UI[/caption]
 1. تمرکز زیاد روی UX

گرایش‌ها و مقررات UX چیزی است که همیشه باید به آن پایبند باشید. اگر می‌خواهید یک برنامه کاربردی تلفن همراه ارزشمند بسازید، باید سهولت استفاده با یک رابط تمیز و راحت را ترکیب کنید. قاعده اصلی که باید در ذهن داشته باشید این است که رابط کاربر باید موثر باشد ، نه تنها زیبا.
 1. تعامل

طراحی برنامه کاربردی تلفن همراه شما باید با کاربران تعامل داشته و به اقدامات آن‌ها پاسخ دهد. به عبارت دیگر، هر عنصری که یک کاربر می‌تواند با آن تعامل داشته باشد می‌تواند بدون تغییرات پیش‌بینی‌نشده بازخورد خوبی داشته باشد .
 1. تسکین رنگها

این درست است که طراحی UI امسال به رنگهای روشن اهمیت کمتری نسبت به رنگهای آرام کمرنگ میداد، این باعث میشود که برنامه شما آرام و خونسرد به نظر برسد.  

دلایل طراحی مجدد رابط کاربری موبایل یا وبسایت

به چند مثال که اهمیت طراحی UI برای اپ های موبایل و وبسیاتها را نشان میدهد میپردازیم; [caption id="attachment_1301" align="aligncenter" width="800"]redesign UI redesign UI[/caption]

رابط کاربری سنگین

طراحی شما باید مینیمال به نظر برسد ، بنابراین اگر عناصر زیادی در یک صفحه / صفحه داشته باشد – باید ظاهر آن را مورد بازبینی قرار دهید. در صورتی که مطمئن نیستید، سعی کنید از کاربران بخواهید که طراحی خود را افزایش دهند.

شما میخواهید رقابتی باشد

میزان باورنکردنی کاربرد در فروشگاه‌های مختلف برنامه‌های کاربردی و نیز وب سایت‌ها در اینترنت وجود دارد. برای ماندن بر روی محصول، باید به طور مداوم تکامل یابد. شرکت‌های معروف سعی در طراحی مجدد یا حتی تغییر نام محصولات خود از زمان به زمان دارند تا این که تا به امروز باقی بمانند و به کاربران آن شیوه‌های راحت‌تر تعامل را ارایه دهند.  

خیلی آهسته کار کنید

هیچ‌کس منتظر ماندن نیست. بیشتر کاربران یک وب سایت را می‌بندند یا یک app را حذف می‌کنند اگر آن‌ها زمان زیادی را منتظر بمانند. برای آن‌ها ساده‌تر است که محصول مشابه دیگری پیدا کنند و از آن به جای هدر دادن زمان خود بر روی کار کردن آهسته استفاده کنند. در صورتی که یک وب سایت دارید و می‌خواهید چک کنید که آیا آن به اندازه کافی سریع است – می‌توانید از ابزار GTmetrix استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند که قسمت‌های ضعیف سایت خود را پیدا کنید و گزارش مفصلی به شما ارائه کنید.  

کسب و کار نیازمند تغییرات است

اگر اجازه بدهید بگوییم، یک وب سایت تجارت الکترونیک یا برنامه تجارت موبایل یک نوع کالاها را می‌فروخت و سپس شروع به فروش کامل چیزهای دیگر می‌کرد – زمان آن است که به طراحی مجدد فکر کنید.  

خیلی پیر است

اگر محصولی که ارائه میدهید خیلی سال پیش طراحی شده، باید متوجه باشید که از عمر آن محصول یلی وقت است که گذشته. پس باید به فکر طراحی مجدد آن باشید.  ]]>

1 Comment
 1. […] UX به اصطلاح User Experience Design اشاره دارد، در حالی که طراحی UI برای User Interface Design مناسب است. هر دو عنصر برای یک محصول حیاتی هستند و با […]

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©mehdi Abedi

Log in with your credentials

Forgot your details?