ردیابی فعالیت‌های آن و شناسایی افراد در آن دشوار یا غیرممکن است. در این شبکه ( دارک وب ) اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت می‌کنند، فروشندگان مواد مخدر، هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالباً این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند.

به گزارش تیم آمدیا

دارک وب (Dark Web) یا وب تاریک به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم نبوده و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ردیابی فعالیت‌های آن و شناسایی افراد در آن دشوار یا غیرممکن است. در این شبکه اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت’8 می‌کنند، فروشندگان مواد مخدر، هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالباً این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند. دارک وب بخش کوچکی از وب پنهان است.

شاید برایتان جالب باشد که تمام چیز هایی که مادر اینترنت میبینیم فقط 5 در صد از آن چیزی است که در دنیای وب وجود دارد.

ما بقی را دارک وب و دیپوب تشکیل می دهد ، دارک وب فضایی است که توسط موتور های جستجو مانند گوگل و بینگ نمایش داده نمی شود و دارک وب در اعمق دیپ وب وجود داردکه هر دو یکی از منابع مهم جاسوسی از اطلاعات آزاد است.

دیپ وب (Deep web) بخش‌هایی از شبکه وب جهان‌گستر هستند که محتویات آن به هر دلیلی توسط موتورهای جستجوی استاندارد نشان‌داده نمی‌شوند.

واژهٔ متضاد دیپ وب، سرفیس وب (وب سطحی) است. دیپ وب شامل کابردهای بسیار رایجی همانند وب‌نامه و بانکداری آنلاین است.

اولین تلفیق اصطلاح دیپ وب و دارک وب در حدود سال ۲۰۰۹ پدید آمد.

در زمانی که در کنار فعالیت‌های غیرمجاز در شبکه آزاد دارک‌نت در حال وقوع بود.

برخی از مشهورترین وب‌سایت‌های وب پنهان سیلک رود یا آلفابی هستند.

سایت‌هایی است که برای عموم قابل مشاهده است اما توسط آی‌پی‌های مخفی سرور اجرا می‌شوند.

در این شبکه تمامی اطلاعات به صورت آنلاین و با پسوردهایی محافظت شده‌اند.

برای دسترسی به اطلاعات آن باید از چندین پِی‌وال‌ها گذشته و از نرم‌افزارهای به خصوص استفاده کرد.

هر کاربری می‌تواند به سادگی از این وب‌سایت‌ها بواسطه سرویس‌هایی همچون هیدن ویکی دیدن کند.

بسیاری از این وب‌سایت‌ها از موتورهای جستجو بهره نمی‌گیرند، از این‌رو جستجو در جستجوگرهابرای پیدا کردن آن‌ها تقریباً با شکست مواجه می‌شود.

اغلب این وب‌سایت‌ها که آن‌ها را برای مخفی‌سازی هویتشان از ابزار رمزگذاری تور بهره می‌گیرند و پسوند .onion را دارند.

همچنین بیشتر اطلاعات دارک وب در پایگاه داده‌هایی نظیر LexisNexis ذخیره می‌شود.

 دارک وب، همیشه در حال تغییر

بسیاری از وب سایت های دارک توسط کلاهبردارانی ایجاد شده اند که دائما تغییر مکان می دهند تا از خشم قربانیان خود در امان بمانند.

حتی سایتهای تجاری که ممکن است برای یک سال یا بیشتر وجود داشته باشند، اگر صاحبانشان بتوانند پول سپرده گذاران را نقد کنند، ناگهان ناپدید می شوند.

عملکرد مقامات مسئول اجرای قانون در یافتن و پیگیری صاحبان سایت هایی که کالاها و خدمات غیرقانونی را به فروش می رسانند در حال بهبود است.

اخیرا، یک تیم از پلیس های اینترنتی از سه کشور با موفقیت AlphaBay ، بزرگترین منبع قاچاق کالا در دارک وب را در سراسر شبکه منهدم کرد.

اما بسیاری از این کلاهبرداران به سادگی به جاهای دیگر مهاجرت کردند.

نیمه ی روشن دارک وب چیست؟ آیا غیرقانونی است؟

ما نمی خواهیم شما را با این تصور که همه چیز در دارک وب ناسازگار و غیرقانونی است، ترک کنیم.

شبکه تور Tor به عنوان یک کانال ارتباطی ناشناس آغاز شد و همچنان به هدف ارزشمندش در کمک به برقراری ارتباط در محیط هایی که با آزادی بیان خصومت دارند، خدمت می کند.

Tiquet می گوید: “بسیاری از مردم از آن در کشورهایی استفاده می کنند که در معرض استراق سمع بوده یا دسترسی به اینترنت جرم می باشد.”

اگر می خواهید همه چیز را درباره محافظت از حریم خصوصی یا رمزنگاری مجازی یاد بگیرید، دارک وب، مطالب زیادی برای ارائه دارد.

انواع سرویس های پست الکترونیکی خصوصی و رمزگذاری شده، دستورالعمل های نصب یک سیستم عامل ناشناس و راهنمایی های پیشرفته برای حفظ حریم خصوصی در آن وجود دارد.

در ادامه :

همچنین مواردی از جمله پیوندهایی به نسخه های کامل متن از کتاب های نایاب ، مجموعه ای از اخبار سیاسی از’4 وب سایت های اصلی و راهنمایی به تونل های بخار در زیر دانشگاه فنی ویرجینیا نیز وجود دارد و شما می توانید در مورد رویدادهای کنونی به طور ناشناس در Intel Exchange تبادل نظر کنید.

سایت های مختلف افشاگرانه از جمله نسخه ی دارک وب ویکیلیکس وجود دارند.

Pirate Bay ، سایت BitTorrent که مقامات قانونی، آن را به طور مرتب منهدم کرده اند، زنده است و به خوبی کار می کند. حتی فیس بوک یک وب سایت دارک دارد.

Tiquet می گوید: “روز به روز، وب سایت های شرکت های مشروع بیشتری شروع به حضور در این فضا می کنند.”

برای بعضی از سازمان ها چیزهای بسیار با ارزشی در این فضا وجود دارد.

سازمان های مجری قانون، گوش به زنگ هستند و در دارک وب به دنبال داده های دزدیده شده از نقض های امنیتی اخیر هستند که ممکن است منجر به ادامه یافتن جرایم شود.

بسیاری از رسانه ها، سایت های افشاگری را دنبال می کنند تا اخبار جدیدی به دست بیاورند.

ورود به دارک وب چگونه است؟

قبل از هر چیز باید به شما بگوییم که اگر به دنبال یادگیری مباحث امنیتی نیستید و صرفا از روی کنجکاوی قصد ورود به دارک وب را دارید، بهتر است از این کار صرف نظر نمایید.

البته این را نیز باید خاطر نشان کنیم که دارک وب به هیچ عنوان یک محیط عجیب و غریب و دلهره آور نیست، بلکه یک محیط معمولی در دنیای اینترنت است که دقیقا دارای وب سایت ها و حتی موتور جستجو و مرورگر مخصوص به خود می باشد.

در این محیط و با استفاده از مرورگر مخصوص ورود به آن ، می توانید به راحتی هر آدرسی را که می خواهید وارد کرده و از وبسیات مورد نظر بازدید نمایید.

برای ورود به دارک وب ، همانطور که اشاره شد، قبل از هر چیز نیاز به یک مرورگر Tor خواهید داشت. Tor Browser را می توانید از وبسایت هایی که آن را در اختیار دیگران قرار می دهند، دریافت نمایید و با یک سرچ در گوگل آن را دانلود نمایید.

پس از ایجاد اتصال و برقراری ارتباط تنها کاری که لازم است این است که نام وبسایت مورد نظر خود را در آدرس بار مرورگر وارد نموده و کلید اینتر را بفشارید.

البته لازم به ذکر است که در محیط وب سیاه، آدرس ها همانند محیط معمولی وب نیستند و همه آدرس ها به صورت هش شده بوده و در پایان دارای پسوند و دامنه onion می باشند.

بعنوان مثال آدرس یک وبسایت در محیط دارک وب ممکن است به این صورت باشد:

wersaq22weo4e5m4.onion

که معمولا چند حرف اول آن نام سایت را شامل شده و بقیه آن یک کد هش شده می باشد.

برخی از موتورهای جستجوی وب تاریک عبارتند از:

Onion.City Onion.to Not Evil Memex Deep Web Search Engine

در ادامه برخی از موتورهای جستجوی وب عمیق را نیز مشاهده می‌کنید:

The WWW Virtual Library Collection of Deep Web Research Tools Surfwax IceRocket Stumpedia Freebase TechDeepWeb

موتورهای جستجوی وب عمیق با سرویس‌های پیازی از طریق TOR صحبت کرده و پیوندهای onion. را تحلیل و رله می‌کنند و در ادامه خروجی نهایی را به مرورگر تحویل می‌دهند.

با این حال مرور وب عمیق یا وب تاریک از یک مرورگر عادی پیامدهایی را به دنبال دارد. از این طریق نتایج جستجوی onion. برای شما، من و همچنین برای گوگل قابل مشاهده خواهد بود.

علاوه بر این موتورهای با قابلیت ردیابی کم نیز در فرهنگ TOR بسیار مورد توجه هستند و عبارتند از: Disconnect ،DDG ،IXQuick. این موتورهای جستجو حریم خصوصی شما را حفظ می‌کنند.

اهمیت TOR

شایان ذکر است که صرف استفاده از TOR کاری غیرقانونی نیست ولی ممکن است برای مراجع قضایی سوءظن ایجاد شود.

مدت طولانی است که TOR در کشورهای با سطح سانسور بالا، توسط خبرنگاران و محققان برای پنهان کردن عادات مرور وب، مکان فیزیکی، خزش در وب عمیق و تبادل اطلاعات به‌طور ناشناس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این وجود، یکی از دلایل مهم برای افزایش استفاده از TOR، برنامه‌های نظارتی آژانس امنیت ملی آمریکا است.

پس از افشارگری‌های آسانژ و اسنودن، ترس عمومی در خصوص نقض حریم خصوصی اینترنت را فرا گرفته است.

قابلیت اطمینانِ اینترنت از دست رفته است و برای خنثی کردن نظارت‌های آژانس‌های امنیتی، به رمزنگاری نیاز است.

اینجاست که TOR وارد عمل می‌شود. با کمک TOR کاربران می‌توانند با خیالی آسوده در اینترنت پرسه بزنند و هویت خود را از آژانس‌های فدرال و اطلاعاتی مخفی کنند.

این موضوع باعث شده تا TOR به یکی از اهداف آژانس‌های اطلاعاتی تبدیل شود. از وقتی که TOR هدف سرویس‌های اطلاعاتی و دولتی قرار گرفته، کاربران برای حفظ گمنامی خود با مرورگر TOR احساس امنیت نمی‌کنند.

چه کسانی در وب تاریک کمین کرده‌اند؟

دارک وب برای چه کسانی خطرناک است؟

همانطور که اشاره شد، دارک وب محیطی برای انجام تبه کاری و اقدامات غیر قانونی برای خلافکاران و هکرهای حرفه ای می باشد.

در این محیط افراد می توانند اسلحه خرید و فروش کنند، مواد مخدر بخرند، قاتل استخدام نمایند و حتی درخواست کتک زدن و یا هک کردن اطلاعات فردی خاص را بدهند.

تعجب نکنید!

تمام این کارهای غیر قانونی که حتی فکر کردن به آن نیز کمی باعث وحشت می گردد، در دارک وب به سادگی انجام پذیر می باشد.

باتوجه به بررسی‌هایی که اخیراً توسط محققان امنیتی انجام شده، نزدیک به ۵۷ درصد از وب تاریک را محتوای غیرمجاز همچون امور مالی غیرقانونی، خرید و فروش مواد مخدر، قاچاق سلاح و جریان ارز تقلبی تشکیل داده است.

در آخر

امروزه شهروندان از وب تاریک به عنوان یک مکان غیرقانونی یاد می‌کنند.

بجای اینکه وب تاریک مخزنی از اطلاعات باشد، اینک به مکان کارهای غیرمجاز و غیرقانونی تبدیل شده است.

با این‌حال هنوز هم دلایل بی‌شماری برای استفاده از وب تاریک وجود دارد و بستگی به کاربر دارد که در این فضا چه چیزی را مرور کند.

به حاشیه راندن وب تاریک با کارهای غیرقانونی باعث می‌شود بخش ِ قانونی آن نیز ماهیتی خاکستری به‌ خود بگیرد.

در آخر نیز جا دارد بگوییم: دانش رایگان و آزاد است. با خوشحالی مرور کنید!

]]>

1 Comment
  1. Weed 3 years ago

    علاقه داشتن

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©mehdi Abedi

Log in with your credentials

Forgot your details?